Notariusz musi wykazywać się uczciwością, bezstronnością, rzetelnością i niezależnością. A co z jego kompetencjami? Czym konkretnie się zajmuje i jakie sprawy można mu powierzyć?
Notariusz wykonuje zawód zaufania publicznego, więc jego kompetencje są ściśle określone i wskazane w aktach prawnych. Jest uważany przede wszystkim za specjalistę, do którego zwracają się spadkodawcy oraz strony umowy chcące sporządzić akt notarialny. W praktyce zakres wykonywanych przez niego czynności jest znacznie szerszy. Dowodzi tego poniższy artykuł, w którym przedstawiono podstawowe czynności notarialne oraz obowiązki notariusza.
Czynności leżące w kompetencji notariusza określa ustawa Prawo o notariacie. Zgodnie z jej zapisami do najważniejszych zadań notariusza zalicza się przede wszystkim sporządzanie:
Najbardziej liczną i zróżnicowaną grupę stanowią czynności określone w punkcie pierwszym. Należy do niej zaliczyć choćby umowy: sprzedaży mieszkania, zbycia spadku i działu spadku czy zrzeczenia się dziedziczenia.
Poza wspomnianymi czynnościami notariusz zajmuje się też doręczaniem oświadczeń, podejmuje czynności związane z europejskim poświadczeniem spadkowym, a także na życzenie stron przechowuje pieniądze, papiery wartościowe oraz dane wrażliwe zapisane na informatycznych nośnikach danych. Niezależnie od czynności, o jakich mowa, notariusz musi je wykonywać zgodnie z ustalonymi zasadami.
Jak wynika z zapisów Kodeksu Etyki Zawodowej Notariusza, osoby wykonujące zawód notariusza mają pewne obowiązki ogólne oraz względem stron czynności. Jeśli chodzi o obowiązki ogólne, to notariusz musi przede wszystkim:
Istotne zagadnienie stanowi również kwestia obowiązków notariusza względem jego klientów, czyli stron czynności. Ta kategoria obowiązków także została określona w Kodeksie Etyki Zawodowej Notariusza i zawiera dość oczywiste pozycje. Zgodnie z zapisami tego dokumentu notariusz ma obowiązek:
Czynności wykonywane przez notariusza prowadzą do powstania dokumentu urzędowego. Każdy z nich jest sporządzany w sposób rzetelny i zgodny z prawem dotyczącym umów, protokołów i innych czynności obrotu cywilnoprawnego.
Rolą notariusza jest zabezpieczyć prawa i obowiązki stron, na które w przyszłości będzie oddziaływała dokonywana czynność prawna. Dlatego zawsze musi on działać tak, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia ewentualnego sporu sądowego między stronami.