Zmiany w prawie budowlanym

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Zmiany w prawie budowlanym
NieruchomościPrawo

19 września wchodzi w życie ważna nowelizacja prawa budowlanego, która umożliwi realizowanie części inwestycji bez zezwolenia. Skorzystają na tym właściciele gospodarstw rolnych oraz domów.

Nowe regulacje przewidują długą listę obiektów, które będzie można zbudować bez wcześniejszej zgody. Znajdują się na niej między innymi budynki wykorzystywane w gospodarstwie rolnym oraz elementy architektury ogrodowej. 

Co będzie można zbudować bez zezwolenia?

Dzięki nowelizacji bez pozwolenia i zgłoszenia będzie można postawić wolnostojące parterowe budynki gospodarcze. Chodzi tu przede wszystkim o altany, garaże, tarasy, przydomowe ganki oraz  budynki niezbędne do prowadzenia gospodarstwa rolnego. Co ważne, ułatwienia obejmują wyłącznie obiekty, których powierzchnia zabudowy nie przekracza 35 mkw.

Budynek musi być „odpowiedni”

Należy pamiętać, że ustawa określa dokładnie, czym jest obiekt gospodarczy, tak więc nie każdy wolnostojący budynek o powierzchni do 35 mkw będzie można postawić bez zezwolenia. Wiaty i altany stanowią element architektury ogrodowej, dlatego nie powinny być podparte na fundamentach. Wykonanie oranżerii również nie wymaga zezwolenia, ale musi być ona w przeważającej części przeszklona i służyć do rekreacji oraz uprawy roślin.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*