Dobre wiadomości z rynku pracy – bezrobocie wciąż niskie

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Dobre wiadomości z rynku pracy – bezrobocie wciąż niskie
Gospodarka

Wrzesień przyniósł kolejne dobre wiadomości z rynku pracy. Stopa bezrobocia wyniosła 6,1 proc., czyli utrzymała się na poziomie z sierpnia. To napawa optymizmem i potwierdza, że tarcze antykryzysowe faktycznie działają.

Z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że stopa bezrobocia rejestrowanego już czwarty miesiąc z rzędu pozostaje na tym samym poziomie 6,1 proc. Co więcej, w siedmiu województwach spadła ona o 0,1 pkt. proc., a w jednym, województwie lubelskim, o 0,2 pkt. proc. Wzrost stopy bezrobocia odnotowano jedynie w województwie pomorskim, przy czym w odniesieniu do końca sierpnia wyniósł raptem 0,1 pkt. proc.

Tarcze rządowe działają

Jak zauważa minister Maląg, dzięki wprowadzeniu tarczy antykryzysowej polski rynek pracy znajduje się obecnie w dobrej kondycji, znacznie lepszej niż prognozowano w marcu. Dodaje przy tym, że na ochronę miejsc pracy i wsparcie w utrzymaniu płynności finansowej firm rząd przekazał już ponad 140 mld złotych. Wygląda na to, że środki te popłynęły we właściwym kierunku, a trzy tarcze – antykryzysowa, finansowa i pomocowa – skutecznie realizują swoje funkcje.

Bezrobocie w UE – Polska tuż za Czechami

O tym, że sytuacja polskiego rynku pracy jest naprawdę dobra niech świadczy fakt, iż w sierpniu br. Polska była drugim po Czechach krajem w UE o najniższej stopie bezrobocia. U naszego południowego sąsiada bez pracy pozostaje zaledwie 3,1 proc. osób aktywnych zawodowo, podczas gdy średnia dla wszystkich państw unijnych to 7,4 proc., a dla krajów strefy euro 8,1 proc.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*