Prognozy gospodarcze na 2023 r. Bez recesji, bez znacznych wzrostów

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Prognozy gospodarcze na 2023 r. Bez recesji, bez znacznych wzrostów
Gospodarka

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował najnowsze prognozy gospodarcze na 2023 rok. Najbliższe miesiące nie będą upływały pod znakiem recesji, ale widmo znacznego spowolnienia gospodarczego jest realne. Ile zdaniem ekonomistów ma wynosić PKB Polski za 2023 rok? 

PKB 2023 r. – recesji da się uniknąć

Trudna sytuacja energetyczna i inflacyjna państw europejskich jeszcze długo będzie dawała się we znaki. Według analiz Polskiego Instytutu Ekonomicznego Polska w 2023 roku prawdopodobnie uniknie recesji. Wzrost gospodarczy za I kw. 2023 r. ma wynieść ok. 0,5%. To znacznie poniżej wyników za poprzednie kwartały 2022 roku i jeden z najniższych wyników ostatnich trzydziestu lat. 

Na ten moment obserwuje się jednak, że w przemyśle spowolnienie jest słabsze niż sądzono. To właśnie ze względu na wyniki w przemyśle za najbardziej prawdopodobny scenariusz uznaje się spowolnienie gospodarcze, a nie recesję. Analizy pozwalają oszacowywać wstępną sytuację ekonomiczną na 2023 rok, ale tylko przy założeniu, że nie będziemy mieli do czynienia z relewantnymi zmianami w skali makro. Takimi zaś może być zakończenie wojny, zawieszenie broni lub rosyjska eskalacja na innych uczestników stosunków międzynarodowych. 

Spowolnienie gospodarcze i wysoki poziom inflacji. Co to oznacza?

Estymowany poziom spowolnienia gospodarczego w praktyce oznacza szereg zmian w różnych dziedzinach. Eksperci przewidują ponowne przekształcanie się rynku pracy z rynku pracownika na rynek pracodawcy. Trudnością ze znalezieniem pracy towarzyszyć będą rosnące koszty utrzymania i obsługi zobowiązań. Spadek rozwoju gospodarczego przy wysokich warunkach inflacyjnych będzie dalej niekorzystny dla sektora publicznego, przede wszystkim służby zdrowia i ubezpieczeń społecznych.

Zdj. główne: Dan Dennis/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*