Droższy Kanał Sueski. Ważne zmiany dla importerów

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Droższy Kanał Sueski. Ważne zmiany dla importerów
Biznes

Urząd Kanału Sueskiego (SCA) zdecydował się na podniesienie opłat tranzytowych. Głównym powodem podwyżek jest inflacja. Na importerów z Europy, w tym z Polski, czekają kolejne utrudnienia.

Zmiany w transporcie przez Kanał Sueski – koszty importu będą wyższe

Pod koniec września 2022 r. Urząd Kanału Sueskiego opublikował decyzję własną w sprawie zmiany warunków przeprowadzanego tranzytu morskiego poprzez Kanał Sueski. Zmiany dotyczą przede wszystkim wysokości pobieranych opłat tranzytowych. Największe kontenerowce, tzw. masowce oraz statki wycieczkowe, będą zobowiązane do płatności wyższej o 10%. Wszystkie inne rodzaje statków muszą liczyć się z opłatami zwiększonymi o 15% względem stawek dotychczasowych. 

Podwyżki cen tranzytu powodowane są inflacją, jednak dla innych państw jest to silny czynnik… proinflacyjny. Szacuje się, że Kanałem Sueskim transportowanych jest 10% wszystkich towarów morskich. To główne połączenie morskie, z którego korzystają kontenerowce chińskie transportujące towary do Europy. W praktyce importerzy muszą liczyć się z wyższymi kosztami transportu. W takiej sytuacji wiele podmiotów prawdopodobnie zdecyduje się na podwyższenie cen towarów, co przełoży się powtórnie na wskaźnik CPI. 

Zdj. główne: samuel hanna/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*