Stopy procentowe po raz pierwszy bez zmian, ale rośnie WIBOR

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Stopy procentowe po raz pierwszy bez zmian, ale rośnie WIBOR
Finanse

Początek października rozpoczął się decyzją zaskakującą dla wielu osób decyzją Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Po raz pierwszy w tym roku organ, którego głównym zadaniem jest kontrola poziomu inflacji, popytu i podaży pieniądza na rynku, nie zdecydował się na podniesienie stóp procentowych. Kredytobiorcy nie mogą być jednak w pełni usatysfakcjonowani ze względu na wyższe stawki stopy WIBOR.  

Stopy procentowe bez zmian. Pierwsza taka decyzja RPP w 2022 r.

Po raz pierwszy w bieżącym roku Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła poziomu stóp procentowych. Decyzja odbiła się szerokim echem wśród komentatorów ekonomicznych. Rynek finansowy spodziewał się bowiem nieznacznej podwyżki – 0,25 pp. Oznacza to, że wciąż główna referencyjna stopa procentowa w Polsce wynosi 6,75 proc

Spekuluje się, że za decyzją RPP stoją dwa powody ekonomiczne. Z jednej strony brak podwyższenia stóp procentowych może być chwilowo korzystny dla kredytobiorców, którzy znajdują się w wyjątkowo trudnej sytuacji. Decyzja ta jednak oznacza, że u progu najtrudniejszego okresu w zakresie polskiej energetyki nie ma żadnych realnych podstaw, aby zakładać, że poziom inflacji spadnie. 

Z drugiej strony przywołuje się kwestie polityki walutowej, na którą Narodowy Bank Polski i działająca przy nim Rada Polityki Pieniężnej mają ogromny, bezpośredni wpływ. W momencie oficjalnego oświadczenia prezesa Adama Glapińskiego rynek walutowy od razu zareagował poprzez dalsze, dynamiczne osłabianie się wartości złotówki. 

Rola WIBOR, czyli raty kredytów i tak mogą być wyższe 

Decyzje RPP w zakresie stóp procentowych wpływają na oprocentowanie kredytów. Jest ono zależne przede wszystkim od indywidualnej marży banku oraz wskaźnika WIBOR. Jeśli kredyt ma oprocentowanie stałe (jest to wciąż większość kredytów mieszkaniowych i prawie wszystkie kredyty konsumenckie), wysokość rat będzie rosnąć wraz ze wskaźnikiem WIBOR. Stawki WIBOR, najczęściej WIBOR 3M, zawierają prawdopodobne podwyżki lub obniżki stóp procentowych dla danego horyzontu czasowego. Od połowy września stopa WIBOR 3M wzrosła z poziomu 7.15 do poziomu 7.20 (z chwilowym szczytem 7.33). Dynamicznie rośnie także stopa WIBOR6M. W praktyce oznacza to, że w najbliższych tygodniach raty kredytów opartych na zmiennym oprocentowaniu mogą po raz kolejny ulec modyfikacjom. 

Zdj. główne: Amol Tyagi/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*