RPP: Decyzja zapadła. Stopy procentowe znowu w górę. 

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
RPP: Decyzja zapadła. Stopy procentowe znowu w górę. 
Gospodarka

Długo oczekiwane, wtorkowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) zakończyło się zgodnie z przewidywaniami ekonomistów. Stopy procentowe zostały po raz kolejny podniesione: z poziomu 1,75%. do 2,25% (wzrost o 50 pb.). 

Kolejne podniesienie stóp procentowych 

RPP zdecydowała o podwyższeniu stóp procentowych. Po wtorkowej konferencji banki będą musiały zaktualizować swoją ofertę. Obecnie stopy procentowe w Polsce wynoszą:

  • stopa referencyjna – 2,25 proc. w skali rocznej,
  • stopa lombardowa – 2,75 proc. w skali rocznej, 
  • stopa depozytowa – 1,75 proc. w skali rocznej, 
  • stopa redyskonta weksli – 2,30 proc. w skali rocznej,
  • stopa dyskontowa weksli – 2,35 proc. w skali rocznej. 

Stopa referencyjna 2,25% – to najwyższy poziom od 2014 roku. 

Konsekwencje wzrostu stóp procentowych dostrzegą przede wszystkim kredytobiorcy. Podobnie, jak ostatnio, mogą się oni spodziewać aktualizacji harmonogramów spłat zadłużeń zmodyfikowanych w zakresie wysokości oprocentowania. 

Decyzja RPP była przewidywana przez głównych ekonomistów. Poniekąd zapowiedź takiej decyzji upatrywać można było w niedawnych słowach prezesa Narodowego Banku Polskiego, Adama Glapińskiego. 

Wzrost stóp procentowych a szalejąca inflacja

Decyzja o podniesieniu stóp procentowych na początku 2022 r. oficjalnie podyktowana jest walką z szalejącą inflacją. Według różnych szacunków ma ona wynosić w 2022 r. 7% – 10% (w skali rdr), przy czym niektóre spekulacje wskazują także na jeszcze wyższe poziomy inflacji. 

Podnoszenie stóp procentowych to jedno z najsilniejszych działań banków centralnych, które mogą być wykorzystywane w celu zapobiegania tzw. spirali inflacyjnej. Początek podwyżek stóp zaczął się w Polsce jednak stosunkowo późno. Kryzys geopolityczny i surowcowy dodają paliwa napędowego inflacji. Nie jest więc jasne, czy dzisiejsza decyzja RPP faktycznie realnie spowolni tempo wzrostu inflacji w Polsce, a jeśli tak, to w jakim stopniu. 

Zdjęcie Główne: https://pixabay.com/geralt

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*