Inwestycja w nieruchomości za granicą – czy warto?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Inwestycja w nieruchomości za granicą – czy warto?
Nieruchomości

Coraz popularniejsze staje się inwestowanie w zagraniczne nieruchomości. Dlaczego te zagraniczne są atrakcyjniejsze? Na co warto zwrócić uwagę, kupując nieruchomość za granicą?

Zagraniczne nieruchomości taniej niż w Polsce?

Ceny nadmorskich nieruchomości w Polsce są wysokie – w zależności od lokalizacji może to być nawet 12 tys.zł/ m². Zakup nieruchomości w Bułgarii jest o wiele tańszy. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na zakup apartamentu w niższej cenie i z pewniejszą pogodą w lecie.

W Bułgarii można zakupić najtańsze letnie nieruchomości w Europie. Apartament o powierzchni 50m2 w kompleksie hotelowym można zakupić już za 35 tys. euro, czynsz to jedyne 35 euro/miesiąc. Luksusowe apartamenty kosztują około 190 tys. euro – cena zbliżona do apartamentów nad Polskim morzem. Warto pamiętać, że pozyskanie turystów w Bułgarii nie będzie łatwe. 

Coraz większą popularnością wśród turystów cieszy się Turcja i Hiszpania. Ceny za apartament są wyższe niż w Bułgarii, lecz niższe niż w Polsce. W Hiszpanii za apartament o powierzchni 40 m2. Trzeba zapłacić min. 60 tys. euro. Dużo droższe są popularne miejsca w Grecji, Włoszech i Francji. Cena za apartament w pierwszej linii brzegowej wynosi min. 130 tys. euro. W drugiej i trzeciej linii apartamenty są dużo tańsze, lecz nie przyniosą tak dużych zysków z inwestycji, jak apartamenty w pierwszej linii.

Nieruchomości w egzotycznych krajach

Jednym z najnowszych trendów jest kupowanie nieruchomości w egzotycznych krajach. Pogoda jest w nich gwarantowana, ale ceny są wysokie. Za luksusowy apartament w kompleksie hotelowym o powierzchni 40 m2 na Wyspach Zielonego Przylądka trzeba zapłacić około 190 tys. euro.

Jak kupić zagraniczną nieruchomość?

Ofert zagranicznych nieruchomości warto szukać u pośredników w Polsce, którzy specjalizują się w zagranicznych nieruchomościach. Można również poszukać ofert sprzedaży na miejscu, lecz trzeba wtedy znać płynnie język.

Banki w Polsce raczej nie udzielają kredytów hipotecznych na zakup zagranicznej nieruchomości. Jest to spowodowane problemami z windykacją, gdy kredytobiorca zalega ze spłatą kredytu. Bardzo często banki wymagają zabezpieczenia hipoteką w Polsce. Dużym problemem może okazać się zarządzanie najmem, który wymaga nadzoru na miejscu.

Koszty inwestycji

Zakup nieruchomości za granicą jest bardzo poważną decyzją. Dlatego tak ważne jest dokładne przeliczenie budżetu i poznanie dodatkowych kosztów np. podatków i innych opłat administracyjnych. Przed zakupem warto również sprawdzić, czy prawo zezwala na wynajmowanie nieruchomości oraz na jej zakup przez cudzoziemców. W wielu krajach wprowadzono ograniczenia w świadczeniu najmu turystycznego.

Ile można zarobić na wynajmie nieruchomości?

Stopa zwrotu z zagranicznych nieruchomości jest wyższa od stopy zwrotu z nadmorskich regionów i wynosi średnio około 5% rocznie. Jeśli nieruchomość położona jest w atrakcyjnym miejscu z pełnym obłożeniem, to można liczyć na większy zysk. Dlatego warto poszukać firmy, która zajmie się zarządzeniem apartamentami.

Zdjęcie główne: Binyamin Mellish/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*