Jak leasing wpływa na zdolność kredytową? Wyjaśniamy!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak leasing wpływa na zdolność kredytową? Wyjaśniamy!
Poradnik

W świecie motoryzacyjnym często można się spotkać z określeniem wzięcia samochodu w „leasing”. Ta popularna forma finansowania inwestycji jest coraz częściej wykorzystywana przez firmy, jak również od niedawna przez osoby prywatne. Czym jednak dokładnie charakteryzuje się leasing i kto może sobie na niego pozwolić?

Jak działa leasing?

Jak się okazuje, leasing nie dotyczy jedynie samochodów firmowych. Można nim objąć również inne przedmioty oraz nieruchomości. Działanie to oparte jest na finansowaniu zakupu danego przedmiotu przez firmy leasingowe w zamian za spłatę należnych odsetek. Sytuacja ta różni się jednak znacznie od udzielanego kredytu, ponieważ w tym przypadku to leasingodawca jest właścicielem przedmiotu sprawy i jedynie udziela pełnego prawa do korzystania z niego, przy wywiązywaniu się z przyjętych zobowiązań. 

Leasing na samochód

Samochód mogą wziąć w leasing bez większego problemu przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą oraz podmioty prawne. Procedura ta nie jest zbyt skomplikowana, bardzo często wystarczy tylko znaleźć odpowiadający nam model, przedstawić dokumenty rejestrowe i podpisać umowę z firmą leasingową. Porozumienie obowiązuje najczęściej 2-3 lata, jednak maksymalny okres leasingu wynosi 5 lat.

Jeśli chodzi o koszty, to najkorzystniejszą ofertę można zwykle dostać na pojazdy nowe. Głównym elementem, który wpływa na to, ile zapłacimy za leasing, jest oczywiście wartość samego pojazdu. Ponadto brane są pod uwagę takie czynniki jak wysokość wpłaty własnej, długość trwania umowy czy określony roczny limit kilometrów.

Czy można wziąć w leasing samochody używane?

Co ciekawe, możliwy jest też leasing samochodów używanych. W tym przypadku stosuje się nieco wyższą wpłatę własną, która zwykle wynosi 10-15%. To wszystko nie oznacza jednak, że w leasing można wziąć starszy samochód. Leasingodawcy zwykle zastrzegają sobie, że wiek pojazdu i okres umowy łącznie nie mogą przekroczyć 8-10 lat. Przy samochodach używanych może być też niezbędna wycena rzeczoznawcy, który oceni stan techniczny pojazdu.

Po skończonym okresie leasingowania istnieje możliwość wykupu lub zrezygnowania z samochodu. W przypadku skorzystania z drugiej opcji otrzymamy w zamian wynagrodzenie, które wypłaci leasingodawca.

Co ze zdolnością kredytową?

Przedmiotem zastanowienia wielu osób jest zależność – leasing a zdolność kredytowa a dokładniej czy pierwsze wpływa na drugie? Szczególne znaczenie ma to w przypadku firm, dla których wizja możliwości ograniczenia zdolności kredytowej oznacza zwykle negatywne wyniki finansowe. W tym przypadku wiele zależy od typu wybranego leasingu. Jego forma operacyjna nie jest wykazywana w przedmiocie majątku firmowego, może jednak zostać potraktowana jako zwiększenie kosztów utrzymania. Leasing finansowy natomiast wpływa jedynie na koszt przychodu, a tym samym praktycznie nie powinien wpływać na obniżenie zdolności. 

A może kredyt?

Czy warto w ogóle myśleć o leasingu? Może jednak bardziej opłacalne jest wzięcie kredytu? Tak naprawdę wszystko jest zależne od indywidualnej sytuacji i potrzeb. Obie formy mają zarówno wady, jak i zalety, obydwie też wymagają spełnienia pewnych określonych norm. Leasing umożliwia posiadanie przedmiotu z mniejszym nakładem finansowym, jednak należy podkreślić, że przedmiot leasingu nie jest wtedy naszą własnością, a jest jedynie udostępniony nam do pełnego korzystania. Kredyt natomiast wymaga zwykle dobrej zdolności kredytowej, jak również oznacza raty i odsetki spłacane często przez długie lata. Aby dowiedzieć się więcej na temat kredytów, warto skorzystać ze strony: http://kredytna4kolka.pl.

Zdjęcie główne: Pixabay/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*