Jak zaplanować wakacyjne wydatki?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak zaplanować wakacyjne wydatki?
Poradnik

Zbliżają się wakacje, sezon turystyczny w pełni. To czas relaksu i wypoczynku. W wakacje warto dobrze zaplanować wydatki, aby po ich zakończeniu nie martwić się o domowy budżet. W jaki sposób można zaplanować wydatki?

Zacznij oszczędzać wcześniej na wakacje

Jeśli chcesz, aby wakacje nie nadszarpnęły domowego budżetu, to warto zacząć odkładać pieniądze rok wcześniej. Dzięki temu można spokojnie zaplanować wakacyjny budżet. Do marca 2022 roku można skorzystać z bonu turystycznego. Dlatego warto poszukać tych ośrodków, w których można go zrealizować.

Dlaczego warto planować budżet na wakacje?

Nikt nie lubi oszczędzać na wakacjach. Jednak można się świetnie bawić, wydając mało pieniędzy. Aby tak było, ważny jest dobrze zaplanowany budżet. Jak można to zrobić?

Zaplanuj zakwaterowanie

Najczęściej min. 35% kosztów wakacji to noclegi. Koszt pokoju z łazienką w średnim standardzie to około 60zł/osoba/doba. Jeśli wiesz, gdzie chcesz udać się na wakacje, to poszukaj w internecie odpowiednich ofert.

Noclegów na Mazurach i w Bieszczadach najlepiej szukać przez Google. Warto również korzystać z lokalnych serwisów z ogłoszeniami. Bardzo często właściciele małych pensjonatów czy hosteli nie umieją reklamować się w internecie, ale ogłaszają swoje usługi w lokalnych serwisach.

Dojazd

Dojazd jest drugim dużym wydatkiem w wakacyjnym budżecie. Warto rozpisać kilometry w obie strony i dodać do tego 20% na nieprzewidziane atrakcje. Gdy obliczysz orientacyjną ilość km, to podziel to przez 100 km, pomnóż przez cenę benzyny i ilość spalania. Wtedy otrzymasz koszt wyjazdu.

Free-Photos/pixabay.com

Przykład: Koszt podróży autem z Bielska-Białej do Soliny. 320 km w jedną stronę, czyli w obie strony 768 km. Do obliczenia zostało przyjęte spalanie 7 l na 100 km, przy średniej cenie benzyny 5,5 zł. Koszt podróży autem to 768 km/100 km × 7 l × 5,5 zł = 295 zł.

Obiad i inne

Wakacyjny budżet można zaplanować też na jedzenie, czyli śniadanie, obiady, kolacje i inne przyjemności. Aby skutecznie go realizować, nie należy korzystać z karty debetowej. Jeśli masz dzieci, to świetnym rozwiązaniem jest nocleg z wyżywieniem.

Jeśli chcesz zaoszczędzić, wybierz pokój z aneksem kuchennym. Dzięki temu możesz samodzielnie przygotowywać kolację i śniadanie. Obiad warto zjeść w lokalnej stołówce, w której zestaw dnia jest zawsze w niższej cenie.

Przy planowaniu budżetu powinieneś zaplanować dzienne wydatki na jedzenie. Jeśli wybrałeś nocleg z wyżywieniem, to warto przeznaczyć niewielką kwotę na przekąski.

Kontroluj wydatki

Podczas wakacji należy konsekwentnie trzymać się ustalonego wcześniej planu. Jeśli nie umiesz sam siebie kontrolować, warto skorzystać z aplikacji i w niej zapisywać wszystkie niezbędne wydatki. Podczas wakacji warto korzystać z dobrych nawyków np. tworzenia listy zakupów.

Fot. główna: StockSnap/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*