Testament jest formą przekazania ostatniej woli zmarłego. W polskim prawie istnieją jednak sytuacje, w których on nie obowiązuje. Następuje wtedy dziedziczenie ustawowe.
Jeśli spadkodawca chce osobiście rozporządzić swoim majątkiem, to musi sporządzić testament. Spisanie ostatniej woli pozwala na określenie kręgu osób, które będą dziedziczyć po jego śmierci, oraz określa udziały, jakie im przypadną.
Testament może zostać sporządzony tylko przez osobę posiadająca zdolność do czynności prawnych. Ostatnia wola może być spisana wyłącznie przez:
Jeśli osoba pisząca testament nie spełnia tych warunków, to dokument ten jest nieważny. Testament może być spisany tylko przez jedną osobę. Odnosi się to również do małżonków, którzy nie mogą spisać wspólnego testamentu. Każdy z nich musi sporządzić go osobno, nawet w przypadku posiadania wspólnego majątku.
Wady prawne mające wpływ na ważność testamentu, uregulowane są w art. 945 Kodeksu cywilnego. Testament jest nieważny, gdy:
Przykład: Gustaw chorował na Alzheimera. Niestety rodzina nigdy nie wystąpiła o jego ubezwłasnowolnienie. Po śmierci Gustawa okazało się, iż sporządził testament, w którym zapisał wszystko swojemu nieżyjącemu koledze. Z uwagi na to, iż Gustaw działał w stanie niepozwalającym na świadome podjęcie decyzji i wyrażenie własnej woli, testament jest nieważny.
Przykład: Anna chce podzielić swój majątek między syna i córkę. Niestety została poinformowana przez córkę, iż syn nie zamierza w ogóle wracać do kraju. Tym samym Anna ustanawia jedynym spadkobiercą córkę. Zakładając, iż Anna sporządziła błędnie testament, sądząc, iż syn w ogóle nie zamierza wracać do kraju, może być powodem do stwierdzenia nieważności testamentu z powodu błędu spadkodawcy.
Przykład: Adam zmusił swojego ojca do napisania testamentu, w którym przekazał mu cały swój majątek. Adam groził, iż jeśli ojciec tego nie zrobi, to go zabije. Ojciec w obawie o swoje życie sporządził testament, w którym na jedynego spadkodawcę wyznaczył Adama. Testament ten jest nieważny, ponieważ ojciec działał pod wpływem groźby.
Przepisy prawa umożliwiają napisanie testamentu w różnych formach. Prawo wyróżnia dwie grupy testamentów:
Spadkodawca może w każdym momencie odwołać cały testament bądź poszczególne, zawarte w nim rozporządzenia. Można odwołać testament poprzez:
Spadkodawca spisując swój testament, powinien zwrócić szczególną uwagę na dopełnienie formalności związanych z ważnością testamentu.