Przed czym i co chroni ubezpieczenie domu? Czy warto je wykupić?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Przed czym i co chroni ubezpieczenie domu? Czy warto je wykupić?
Nieruchomości

Ubezpieczanie domu jest produktem finansowym. Czym jest ten rodzaj ubezpieczenia? Dlaczego warto go mieć?

Czym jest ubezpieczenie domu?

Ubezpieczenie domu, czyli polisa mieszkaniowa, jest produktem finansowym, który zabezpiecza dom przed konsekwencjami wywołanymi przez zdarzenia losowe lub działanie osób trzecich. Ubezpieczyciel pokrywa straty z tym związane do wysokości sumy ubezpieczenia. 

Najczęściej zakup polisy mieszkaniowej jest dobrowolny z wyłączeniem sytuacji np. zaciągnięcia kredytu hipotecznego lub ubezpieczenia domu, do którego należy gospodarstwo powyżej 1 ha.

Co jest chronione w ramach ubezpieczenia?

Towarzystwa Ubezpieczeniowe oferuje kilka opcji ubezpieczenia. Dzięki temu można dopasować ten produkt finansowy do własnych potrzeb i preferencji. Najpopularniejszym ubezpieczeniem jest ubezpieczenie domu od zdarzeń losowych np. ognia, wody. Do wykupienia takiej polisy najczęściej zobowiązana jest osoba, która zaciąga kredyt hipoteczny.

Ubezpieczenie od zdarzeń losowych chroni tylko elementy stałe domu, czyli:

 • ściany działowe,
 • instalacje,
 • drzwi i okna,
 • zamontowane na stałe urządzenia, które umożliwiają użytkowanie nieruchomości zgodnie z przeznaczeniem np. kominek, bojler, piec centralnego ogrzewania.

Ubezpieczenie domu można rozszerzyć o znajdujące się w domu rzeczy ruchome, czyli m.in.:

 • meble,
 • sprzęt RTV i AGD,
 • instrumenty muzyczne,
 • narzędzia ogrodnicze,
 • gotówkę,
 • odzież i biżuterię.

Ubezpieczeniem mogą zostać również objęte zbiory filatelistyczne oraz antyki i inne dzieła sztuki. Wartościowe przedmioty, które będą objęte ubezpieczeniem domu, muszą zostać najpierw wycenione, sfotografowane i skatalogowane.

Tierra Mallorca/pixabay.com

Do ubezpieczenia domu bardzo często dodawana jest również usługa Assistance. W ramach tej usługi można otrzymać bezpłatną pomoc fachowców np. hydraulika lub elektryka.

W pakiecie ubezpieczenia domu może znaleźć się również ubezpieczenie odpowiedzialności w życiu prywatnym (OC życia prywatnego), które może przydać się gdy np. drzewo z Twojej posesji przewróciło się na garaż sąsiada.

Niezależnie od wybranego wariantu ubezpieczenia zawsze należy zapoznać się z OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia). W ramach OWU określone są sytuacje wyłączające odpowiedzialność ubezpieczyciela, czyli sytuacje, w których nie nastąpi wypłata odszkodowania mimo uszkodzenia domu.

Kiedy należy ubezpieczyć nieruchomość?

Jeśli budujesz dom, to warto rozważyć zakup ubezpieczenia już na etapie przygotowania inwestycji, czyli przed wykonaniem fundamentów. Warto wiedzieć, że dom można ubezpieczyć od kradzieży z włamaniem, dopiero gdy będzie w stanie surowym zamkniętym (będą już wstawione okna i drzwi zamykane na klucz).

Podczas budowy domu można ubezpieczyć również maszyny i narzędzia, które wykorzystywane są do budowy, lecz muszą one znajdować się w zamkniętym pomieszczeniu.

Na jaką sumę należy ubezpieczyć nieruchomość?

Wysokość ubezpieczenia przeważnie ustalana jest osobno dla murów, elementów stałych, rzeczy ruchomych oraz ubezpieczeń dodatkowych. Wysokość ubezpieczenia to najwyższa kwota, na jaką można liczyć w razie szkody. Wysokość ubezpieczenia należy szacować tak, aby odszkodowanie pokryło rzeczywiste szkody.

Ile kosztuje ubezpieczenie nieruchomości?

Koszt polisy ubezpieczeniowej domu jest zależny od:

 • zakresu ubezpieczenia,
 • historii ubezpieczającego (czy w przeszłości była wypłacana szkoda),
 • stanu nieruchomości oraz kondygnacji, na której się znajduje (koszt ubezpieczenia mieszkania na wyższych kondygnacjach jest większy).

Na ile lat należy podpisać umowę?

Polisa ubezpieczeniowa najczęściej podpisywana jest tylko na rok. Choć w niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych można podpisać ją na okres 3 lat. 

Czy działalność gospodarcza podnosi cenę za ubezpieczenie mieszkania?

Jeśli działalność gospodarcza jest zarejestrowana w domu, to nieznacznie podnosi się cena ubezpieczenia. W takiej sytuacji polisa ubezpieczeniowa powinna obejmować:

 • ubezpieczenie wyposażenia firmowego od zdarzeń losowych,
 • ubezpieczenie wyposażenia firmowego od kradzieży z włamaniem,
 • ubezpieczenie elementów stałych firmy od zdarzeń losowych.

Dlaczego warto ubezpieczyć dom?

Koszt polisy ubezpieczeniowej to tylko kilkaset złotych rocznie, a dzięki temu możesz mieć pewność, że w przypadku zdarzeń losowych lub kradzieży otrzymasz pieniądze na ich naprawę.

Fot. głowne: nattanan23/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*