Jak najlepiej płacić za granicą? Kartą czy gotówką?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak najlepiej płacić za granicą? Kartą czy gotówką?
Poradnik

W jaki sposób najlepiej jest płacić za granicą? – takie pytanie zadaje sobie wielu turystów. Czy płatność kartą jest naprawdę bardziej opłacalna?

Kosztowna wymiana waluty, czyli jak kantory zarabiają na niewiedzy turystów

Wymiana waluty na lotnisku po dotarciu do celu jest często kiepskim pomysłem, ponieważ waluta jest sprzedawana po aktualnym kursie w danym kraju. Różnica między wymianą pieniędzy w krajowym a zagranicznym kantorze może wynosić nawet kilkadziesiąt procent. Niestety właściciele kantorów znajdujących się na lotniskach wykorzystują niewiedzę i pośpiech turystów.

Czy płatność kartą jest na pewno dobrym rozwiązaniem?

Płatność kartą jest bardzo często dużo tańszym rozwiązaniem niż wymiana pieniędzy w kantorze na lotnisku. Jeśli jest to zwykła karta, to należy liczyć z dodatkowymi kosztami związanymi z przewalutowaniem. Dlatego osoby, które wyjeżdżają za granicę, powinny zdecydować się na kartę wielowalutową.

Karta wielowalutowa – idealna na zagraniczne wyjazdy

Przed wyjazdem za granicę warto zaopatrzyć się w kartę wielowalutową. Dzięki temu można zapobiec opłatom za przewalutowanie. Jedyny koszt to wpłata pieniędzy na rachunek walutowy. Najkorzystniejszy kurs wymiany walut oferują kantory internetowe. Transakcję można wykonać, nie wychodząc z domu, a całkowity jej koszt nie powinien przekroczyć 0,5%.

Karta wielowalutowa jest polecana szczególnie osobom, które często wyjeżdżają za granicę. Więcej o tej karcie możesz przeczytać w artykule: „Czym jest karta wielowalutowa i dlaczego warto ją mieć? | Finanseweb”. Jeśli kierunek podróży jest bardzo egzotyczny, to warto upewnić się, czy bank realizuje płatność w mało popularnej walucie np. dirhamach marokańskich.  

Problem płatności w egzotycznych walutach

W żadnym banku nie ma karty walutowej obsługującej mało popularne waluty takie jak np. chorwackie kuny i tureckie liry. Jeśli wyjeżdżasz do kraju, w którym jest mało popularna waluta, to masz dwa wyjścia z sytuacji: wymienić pieniądze w kantorze lub skorzystać z karty walutowej, która obsługuje euro i dolary.

W większości państw jest możliwość płatności w dolarach lub Euro. Płacąc zwykłą kartą, należy doliczyć koszt przewalutowania.

Wypłacanie z bankomatu nie zawsze opłacalne?

Jeśli w trakcie zagranicznego wyjazdu zabraknie gotówki, to wypłacanie jej z bankomatu wydaje się być najsensowniejszym wyjściem. Jednak w takiej sytuacji należy zachować szczególna ostrożność.

Eduardo Soares/unsplash.com

W większości zagranicznych bankomatów podczas wypłacania środków pojawiają się dwie różne metody podjęcia gotówki:

  • wypłata bez konwersji – czyli wypłata pieniędzy, a następnie przeliczenie transakcji przez operatora karty. Ostateczną kwotę, która zniknie z konta, można poznać dopiero po 3–4 dniach;
  • wypłata z konwersją przy zastosowaniu mechanicznej wymiany walut – podczas wypłacania pieniędzy z bankomatu, od razu widać kurs po jakim odbędzie się to rozliczenie. Niestety najczęściej jest on mało korzystny dla wypłacającego.

Karta i gotówka – dlaczego warto mieć oba środki płatności?

Podczas każdego wyjazdu zagranicznego warto mieć przy sobie zapas gotówki. Nawet jeśli podczas wyjazdu planujesz płacić tylko kartą, to powinieneś mieć zawsze rezerwę gotówki, ponieważ mogą zdarzyć się niespodziewane sytuacje, w których będzie ona niezbędna. Kartą nie da się zapłacić na bazarach lub w miejscach sprzedaży pamiątek.

Jeśli zdecydujesz się na płatniczy mix, to pewnie zastanawiasz się, kiedy czym płacić. Jeśli gotówka jest zabezpieczeniem w razie niemożliwości zapłacenia kartą, to warto najpierw skorzystać z karty płatniczej.

7 zasad prawidłowego płacenia za granicą

  1. Przed wyjazdem najlepiej zaopatrzyć się w kartę wielowalutową, która obsługuje lokalną walutę.
  2. Warto sprawdzić jaka forma płatności jest preferowana w danym kraju.
  3. W egzotycznych krajach najkorzystniej jest płacić w dolarach.
  4. Gotówkę należy wymienić przed wyjazdem – najlepiej zrobić to w kantorach internetowych.
  5. Należy unikać wymiany gotówki w kantorach na lotnisku.
  6. W przypadku braku gotówki warto poszukać lokalnego kantoru.
  7. Podczas wybierania gotówki z bankomatu, warto skorzystać z wypłaty bez konwersji.

Fot. AhmadArdity/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*