Kwarantanna w szkole lub przedszkolu? Sprawdź, czy możesz dostać zasiłek

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Kwarantanna w szkole lub przedszkolu? Sprawdź, czy możesz dostać zasiłek
Finanse

Pandemia koronawirusa niestety przybiera na sile. Pokazuje to choćby pogarszająca się sytuacja w placówkach oświatowych i rosnąca liczba zamkniętych grup przedszkolnych. Czy w tych trudnych czasach rodzice mogą liczyć na zasiłek opiekuńczy?

Odkąd kraj opanowała epidemia rządzący już kilkukrotnie przyznawali i wydłużali prawo do dodatkowego zasiłku. Dotychczas świadczenie można było pobierać od 12 marca do 26 lipca 2020 roku i od 1 do 20 września 2020 roku. Na tę chwilę rząd nie planuje przywracać świadczenia, co oznacza, że rodzice nadal będą mogli korzystać jedynie z zasiłku na zasadach ogólnych.

Prawo do zasiłku opiekuńczego a kwarantanna dziecka

Rodzic ma prawo do zasiłku opiekuńczego na zasadach ogólnych w sytuacji, gdy powiatowy inspektor sanitarny lub graniczny inspektor sanitarny wyda decyzję o konieczności izolacji lub kwarantanny dziecka. Takie okoliczności są traktowane tak samo, jak choroba dziecka.

Świadczenie przysługuje także w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia szkoły, przedszkola czy żłobka, do którego uczęszcza dziecko. Jest tak pod warunkiem, że rodzic uzyska od dyrektora placówki zaświadczenie potwierdzające ten fakt.

Należy pamiętać, że aby móc otrzymać zasiłek opiekuńczy, trzeba być zgłoszonym do ubezpieczenia chorobowego.

Kiedy rodzic nie otrzyma zasiłku?

Rodzic nie otrzyma świadczenia, jeśli nie został zgłoszony do ubezpieczenia chorobowego, ale także w sytuacji, gdy:

  • obawia się o zdrowie dziecka i sam zdecyduje, że nie wyśle go do placówki;
  • placówka, do której uczęszcza dziecko, nie przyjmie go z powodu obawy o zakażenie – w takim wypadku, aby ubiegać się o zasiłek, trzeba uzyskać decyzję inspektora sanitarnego o konieczności izolacji lub kwarantanny dziecka, albo odpowiednie zaświadczenie lekarskie z tytułu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem;
  • placówka, do której uczęszcza dziecko, przyjmie pociechę, ale następnie zażąda jej odebrania z uwagi na zły stan zdrowia – wówczas obowiązują takie procedury, jak w punkcie powyższym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*