Jak odkładać pieniądze na przyszłość dziecka?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak odkładać pieniądze na przyszłość dziecka?
Poradnik

Odkładanie pieniędzy na przyszłość dziecka jest inwestycją w jego przyszłość. W jaki sposób można odkładać pieniądze dla dziecka? Dlaczego warto to robić?

Dlaczego warto odkładać pieniądze na przyszłość dla dziecka?

Odkładanie niewielkich kwot pieniędzy nie jest obciążeniem dla domowego budżetu. Taki nawyk po jakimś czasie staje się naturalnym obowiązkiem, jak płacenie rachunków. Dzięki systematycznemu oszczędzaniu nawet niewielkich kwot dziecko będzie miało łatwiejszy strat w przyszłość np. będzie mogło pójść na wymarzone studia lub zakupić samochód.

Jak zacząć odkładać pieniądze na przyszłość dla dziecka?

Wielu rodziców uważa, że najtrudniejsze w odkładaniu pieniędzy dla dziecka jest rozpoczęcie oszczędzania. Dlatego warto rozpocząć oszczędzanie od niewielkich sum. Jeśli odkładnie małych kwot pieniędzy nie jest obciążeniem dla domowego budżetu, można zwiększyć wysokość odkładanych sum.

Jeśli dziecko otrzymuję pieniądze np. z okazji Dnia Dziecka, to warto te prezenty od razu odkładać na konto oszczędnościowe. Można również przekonać rodzinę, aby, zamiast dawać pieniądze do ręki, wpłacali je na konto.

W jaki sposób odkładać pieniądze na przyszłość?

Aby zabezpieczyć przyszłość swojego dziecka, warto jak najwcześniej rozpocząć oszczędzanie. Dobrym rozwiązaniem jest odkładanie co miesiąc nawet niewielkiej kwoty pieniędzy.

Drugą ważną kwestią jest sposób lokowania środków. Jest sporo możliwości odkładania kapitału na przyszłość: konto oszczędnościowe, polisa posagowa, lokata i fundusze inwestycje. Jaka forma oszczędzania jest najlepsza? Na co warto się zdecydować?

Konto oszczędnościowe

Jednym z najpopularniejszych sposobów na oszczędzanie pieniędzy jest konto oszczędnościowe. Pieniądze odkładane są na rachunku oszczędnościowym. Obecnie rozwiązanie to jest mało opłacalne z powodu niskich stóp procentowych. Główną zaletą i zarazem wadą tego rozwiązania jest możliwość wpłacania i wypłacania środków w dowolnym momencie.

Zanim wybierzesz odpowiednie konto oszczędnościowe, to warto zapoznać się z aktualnymi promocjami w bankach. Często oferowane są różne bonusy np. za regularne wpływy.

Polisa posagowa

Polisa posagowa jest produktem finansowym dedykowanym dla najmłodszych. Produkt ten łączy w sobie zalety ubezpieczenia na życie z możliwością odkładania kapitału. Rodzic, który zdecyduje się na ten produkt finansowy, może być pewny, że chroni życie i zdrowie swojego dziecka, zapewniając mu jednocześnie godny start w przyszłość. Osoby, które chcą oszczędzać w ten sposób, powinny pamiętać o kilku zasadach:

  • polisę zawiera się na minimum 5 lat;
  • środki dziecko może wypłacić po ukończeniu 25 roku życia;
  • minimalna stawka jest ustalona w umowie, nie ma górnej granicy wpłat.

Polisa posagowa chroni dziecko przed niespodziewanymi wydarzeniami. Świadczenie z polisy jest również wypłacone w przypadku śmierci rodziców.

Lokata

Kolejnym sposobem na oszczędzanie dla dziecka jest lokata w banku. Cechą charakterystyczną tego produktu jest terminowość oraz wpłacenie większej kwoty pieniędzy od razu. Choć jest to rozwiązanie bezpieczne, to mało opłacalne z powodu niskich stóp procentowych. Główną zaletą lokaty jest to, że środki zostają zamrożone na dłuższy okres.

Rozwiązanie to jest dedykowane dla rodziców, którzy dysponują większą kwotą pieniędzy. Warto pamiętać, iż zerwanie lokaty przed czasem powoduje utratę części odsetek.

Fundusz inwestycyjny

Fundusze inwestycyjne lub powiernicze są ryzykowną metodą oszczędzania, ponieważ pieniądze znajdują się w papierach wartościowych. Nad bezpieczeństwem transakcji czuwają specjaliści, którzy doradzają, kiedy warto sprzedać, a kiedy kupić papiery wartościowe. Ta forma oszczędzania ma największą stopę zwrotu, czyli w krótkim czasie można pomnożyć swój kapitał poprzez właściwe inwestycje.

Ile pieniędzy należy miesięcznie odkładać?

Wysokość odkładanych co miesiąc pieniędzy zależy wyłącznie od możliwości finansowych. Ustalając wysokość comiesięcznych wpłat, warto wziąć również pod uwagę, jaki start chce się zapewnić dziecku. Najlepszym rozwiązaniem jest odkładanie co miesiąc około 500 zł. Odkładając tę kwotę dziecku przez 18 lat, uzbiera się suma, która będzie np. kapitałem na wkład własny mieszkania.

Oszczędzanie pieniędzy na przyszłość dziecka jest zawsze dobrą decyzją. Jednak sposób odkładania pieniędzy należy dopasować do własnych preferencji.

Fot. główna: Nattanan Kanchanaprat/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*