Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
W ciągu roku przeprowadzone jest około 6,5 ml zdarzeń policyjnych, co przekłada się średnio na 18000 interwencji dziennie. Dotyczą one przede wszystkim nietrzeźwych kierowców, kradzieży, narkotyków, rozbojów, wypadków drogowych i kolizji. Wszystkie wymienione dotyczą zakresu prawa karnego i w każdej istotna może być rola adwokata – osoby, która zna ten temat jak nikt inny. W przypadku lżejszych wykroczeń często oskarżony podejmuje się samodzielnej obrony, co nie zawsze jest korzystne. Nawet do tych mniej poważnych spraw warto zaangażować adwokata. To on jako jedyny może rozmawiać z oskarżonym na każdym etapie postępowania oraz dopilnuje praw zatrzymanego.
Podczas spraw karnych obecność adwokata w sądzie jest nieocenioną pomocą. Rola adwokata nie ogranicza się jedynie do reprezentowania interesów podejrzanego czy oskarżonego podczas procesu. W rzeczywistości należy na to spojrzeć nieco szerzej. O tym co to jest prawo karne, co się na niego składa i jaką rolę w nim odgrywa adwokat, dowiesz się z tego poradnika. Zapraszam do czytania!
Prawo karne w ogólnym znaczeniu to zbiór przepisów prawa, które dotyczą odpowiedzialności karnej za czyny zabronione. Prawo karne jasno definiuje i określa konsekwencje za ich popełnienie, charakteryzując się przede wszystkim sprawiedliwością – oznacza to, że każdy wobec prawa jest równy.
Źródłem obowiązującego w Polsce prawa karnego są ustawy i kodeks postępowania karnego: Kodeks Karny, Kodeks Karny Wykonawczy i Kodeks Postępowania Karnego.
Dobry adwokat działający w tej dziedzinie prawa powinien doskonale znać przepisy prawa karnego i obowiązujące ustawy (np. o prawach autorskich czy przeciwdziałaniu narkomani).
Poszukując informacji na temat prawa karnego, można natknąć się na popularne sformułowania jak sensu stricto i largo. Czym się różnią i czego dotyczą? Zaraz wszystko będzie wiadomo.
Wyjaśnienie tej kwestii należy zacząć od tego, że nie są to dwie odrębne dziedziny prawa, tylko jedna wynika z drugiej. Prawo karne sensu largo dzieli się na kryteria, wywodzące się z regulacji prawnej i pierwszym, głównym odłamem jest właśnie sensu stricto, czyli prawo karne materialne.
Zasadniczo każde postępowanie karne przebiega według tej samej kolejności i według tego samego schematu. Dzieli się ono na kilka etapów – każdy z nich ma swoje odrębne prawa.
Pierwszym etapem postępowania karnego jest postępowanie przygotowawcze. Prowadzone jest ono przez organy ścigania – prokuraturę lub policję.
W postępowaniu przygotowawczym zbierane są dowody, które zostają zabezpieczone do dalszego postępowania. Na przykład dowodem może być protokół z przesłuchania świadka. Na tym etapie organy ścigania sporządzają protokoły z każdej wykonywanej czynności dowodowej oraz z opinii biegłych.
Według źródła prawa karnego postępowanie przygotowawcze może być prowadzone „w sprawie” lub przeciw osobie. Z postępowaniem w sprawie mamy do czynienia, wtedy gdy nie jest wskazana osoba odpowiedzialna za dane przestępstwo. Postępowanie przeciw osobie, ma miejsce gdy jest osoba podejrzana o popełnienie przestępstwa.
Postępowanie w sprawie zostaje przekształcone w postępowanie przeciw osobie w momencie przedstawienia podejrzanemu zarzutów.
Drugi etap obejmuje postępowanie sądowe. Na tym etapie sąd musi zapoznać się z dostarczonymi dowodami w sprawie, zanim orzeknie winę, czy popełnił zarzucane mu przestępstwo.
W postępowaniu sądowym świadkowie będą jeszcze raz przesłuchani przed sądem.
Po przedstawieniu wszystkich dowodów sąd wydaje wyrok.
Rola adwokata przy sprawach karnych to nie tylko obrona przed sądem, ale także pomoc i kluczowe działania w postępowaniu przygotowawczym, w momencie zbierania dowodów i przesłuchiwaniu świadków. Na tym etapie działania adwokata są stricte podporządkowane linii obrony ustalonej razem z zatrzymanym.
Adwokat pomoże między innymi w postępowaniach dotyczących:
W postępowaniu karnym pomocny będzie adwokat Gdańsk, działający na terenie Gdańska, Gdyni, Sopotu oraz poza Trójmiastem – szeroka wiedza z zakresu prawa karnego, jaką posiada adwokat, pozwala przygotować skuteczną linię obrony.
Niezależnie od tego, jakiej rangi jest sprawa karna, wsparcie adwokata jest nieocenione. Nawet w najmniejszych postępowaniach adwokat zadba o interesy swojego klienta, dostarczając profesjonalnej pomocy prawnej.Już pierwsze wyjaśnieniach (bez adwokata), zaraz po zatrzymaniu lub podczas tymczasowego aresztowania, mogą wskazać kierunek działań prokuratury (decyzja o tymczasowym aresztowaniu). Ponadto, adwokat jako jedyny może widzieć się podejrzanym – nawet najbliższa rodzina nie ma takiego prawa. Warto swój los oddać w ręce doświadczonego specjalisty w dziedzinie prawa karnego i mieć pewność, że nad naszym losem czuwa rzetelna osoba. Dla adwokata, dokładne zbadanie sprawy będzie priorytetem i pomoże osiągnąć sukces.
Zdjęcia: materiał prasowy Klienta.