Tanie i bezpieczne zakupy internetowe – na co zwrócić uwagę?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Tanie i bezpieczne zakupy internetowe – na co zwrócić uwagę?
Poradnik

Zakupy przez internet są bardzo popularne. Jak kupować w internecie tanio i bezpiecznie? Na co warto zwracać uwagę?

Powszechność zakupów internetowych

Zakupy przez internet są bardzo popularne, przyczyniła się do tego pandemia oraz lockdown. Wielu klientów nadal robi zakupy w sieci. Jest to spowodowane głównie troską o własne zdrowie. W jaki sposób można bezpiecznie robić zakupy w internecie?

Sposoby na bezpieczne zakupy w internecie

Przed dokonaniem zakupu warto sprawdzić, czy na stronie internetowej sklepu podane są dane kontaktowe. Jeśli na stronie jest podany tylko numer telefonu oraz adres mailowy, to zdecydowanie za mało, aby uznać przedsiębiorcę za zaufanego i robić u niego zakupy.

Warto sprawdzić pasek adresu, czy znajduje się na nim kłódka. Jeśli tak jest, to strona ma certyfikat SSL, czyli jest bezpieczna. Jest to szczególnie ważne podczas płatności za towar.

Bardzo często do skrzynek mailowych trafiają oferty z różnych sklepów. Jeśli jesteś zainteresowany zakupem produktów, nie klikaj w link w wiadomości, tylko wejdź na stronę internetową. Bardzo często pod znane marki podszywają się oszuści, a ich maile wyglądają identycznie jak maile znanych marek. Oszuści w ten sposób chcą wyłudzić dane.

Przed dokonaniem zakupu warto sprawdzić, czy przedsiębiorca ma system gwarantujący dobre praktyki. Firmy, które mają takie certyfikaty, są sprawdzone przez niezależnych audytorów i uznane są za wiarygodne.

W serwisach sprzedażowych warto przed zakupem wziąć pod uwagę opinie innych klientów. W internecie bardzo ważne są opinie zaufane, czyli wystawione przez prawdziwych konsumentów.

Przed dokonaniem zakupu sprawdź koszt i czas dostawy. Jeśli sklep zobowiązuje się do dostarczenia towaru w ciągu np. 3 dni, to musi się z tego wywiązać – choć bardzo często nie obejmuje to okresu około świątecznego.

Jeśli towar, który zamówiłeś, z jakiś względów Ci nie odpowiada, to masz 10 dni na odstąpienie od umowy. W niektórych sklepach jest wydłużony okres odstąpienia od umowy. Dlatego zawsze warto zapoznać się z regulaminem sklepu.

Każdy konsument ma prawo do 2-letniego okresu na zgłoszenie reklamacji. Jeśli firma nie chce uwzględnić roszczeń, to zgłoś sprawę do Rzecznika Praw Konsumenta. W razie sporu zachowana korespondencją pozwoli udowodnić prawdziwość roszczenia. Jeśli możesz, zrób screeny potwierdzenia zakupu.

Zakładając konta w sklepach internetowych, używaj różnych haseł. Dzięki temu istnieje mniejsze prawdopodobieństwo przechwycenia ich przez hakerów. Gdy robisz zakupy przez internet, to musisz mieć program antywirusowy. Dzięki temu możesz ochronić swój komputer przed złośliwym oprogramowaniem.

Do zakupów online warto mieć osobną kartę płatniczą, najlepiej, jeśli jest to pre-paid. Robiąc zakupy w sieci, bardzo często należy podawać nr konta.

Jak rozpoznać oszustwa internetowe?

W ostatnim czasie coraz popularniejsze jest wysyłanie przez oszustów internetowych sms-ów lub maili. Najczęściej w treści takiej wiadomości jest informacja, że musisz dopłacić do paczki oraz link do płatności. Nie należy klikać w ten link – inaczej oszuści pobiorą dane do logowania do bankowości elektronicznej i pozbędziesz się pieniędzy z konta.

W jaki sposób można robić tanie zakupy w internecie?

Zanim zaczniesz robić zakupy w internecie, sprecyzuj, czego szukasz. Dzięki temu zakupisz tylko te rzeczy, które faktycznie są potrzebne i nie wydasz niepotrzebnie pieniędzy.

Podczas zakupów internetowych warto korzystać z porównywarek cen. Dzięki nim można zrobić tańsze zakupy. Tanie zakupy to umiejętność wyszukiwania towarów w dobrych cenach. W wielu sklepach można otrzymać kody promocyjne np. po zapisaniu się do newslettera. W innych oferowana jest darmowa dostawa. Jeśli robisz zakupy na Allegro, to warto skorzystać z opcji smart (koszt około 40 zł na rok) i wybierać tych sprzedawców, którzy oferują tę opcję wysyłki.

W niektórych sklepach oferowane są cykliczne promocje, na które warto się wcześniej przygotować. Śledząc ceny, zawsze można kupić taniej. Warto kupować kolekcje z poprzedniego sezonu. W outletach kolekcje mają minimalne defekty, dzięki temu cena takich produktów jest dużo niższa. 

Przed zakupem w internetowym outlecie warto przeczytać regulamin. W wielu sklepach można zrobić tańsze zakupy dzięki aplikacji w telefonie (naliczane są dodatkowe rabaty). Świetnym sposobem na zakup nowych rzeczy dużo taniej jest skorzystanie z aplikacji Vinted. Wielu użytkowników sprzedaje rzeczy z metkami za około 40% ceny detalicznej.

Bardzo często sklepy organizują akcje promocyjne w social mediach, np. dziś rabat 10% z kodem instagram. Takie reklamy mają przyciągnąć potencjalnych klientów, którzy mogą kupić wybrany towar taniej. Dlatego warto śledzić ulubione marki w social mediach.

Jeśli masz taką możliwość, rób zakupy ze znacznym wyprzedzeniem. Zwłaszcza gdy np. planujesz wakacyjny wyjazd lub chcesz kupić prezenty okolicznościowe. Bardzo często przed sezonem można kupić dużo taniej różne produkty i akcesoria.

Jeśli chcesz robić tanie zakupy w internecie, to musisz być cierpliwy i zdecydowany. Bardzo często na dobrą okazję cenową należy trochę poczekać, a jeśli się pojawi, to warto korzystać z niej od razu. Oczywiście, jeśli masz na to fundusze, ponieważ realizowanie marzeń na kredyt nie jest dobrym pomysłem.

Fot. Tamanna Rumee/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*