9 sposobów na tańsze Święta Bożego Narodzenia

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
9 sposobów na tańsze Święta Bożego Narodzenia
Finanse

W sklepach można zobaczyć już dekoracje świąteczne, a to oznacza, że wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. 

Wiele osób zaczyna liczyć świąteczne wydatki, choć nie wiadomo jak w tym roku będą wyglądały te magiczne święta z powodu pandemii. Jak urządzić święta, aby były pięknie, nie tracąc przy tym mnóstwa pieniędzy?

1. Dekoracje jako dobra inwestycja

Świąteczne dekoracje nie muszą być co roku inne. Bardzo często wystarczy je tylko odrobinę zmodyfikować. Jeśli na przykład masz dużo różnych bombek, to ubierz choinkę inaczej, a z pozostałych bombek zrób stroik. Jeśli chcesz mieć dekoracje „wow”, to możesz do ozdabiania choinki wykorzystać materiały z recyklingu lub naturalne materiały, na przykład szyszki lub słomę. W ostatnim czasie bardzo modne stały się własnoręcznie robione bombki ze sznurka. Pamiętaj, że własnoręczne dekoracje są dużo tańsze od tych zakupionych w sklepie.

2. Zrób listę potraw

Dużo wcześniej warto zaplanować listę potraw, które znajdą się na świątecznym stole. Wigilijna tradycja głosi, że trzeba każdej potrawy spróbować, tym samym nie trzeba gotować dużo, wystarczy tyle, aby każdy mógł spróbować.

Panuje błędne przekonanie, że w święta zje się więcej. Za czasów PRL-u smakołyki były dostępne tylko przed świętami. Obecnie w sklepach jest wszystko, tym samym nie trzeba kupować i gotować potraw w ilościach hurtowych.

3. Gotowiec czy domowej roboty?

Nie zawsze potrawy domowej roboty są tańsze, ale na pewno są za to zdrowsze. Czasem warto jednak zakupić na przykład mały kawałek dobrego piernika, zamiast piec całą formę. Kupując żywność na święta, warto kupować małe ilości gotowych produktów, aby po świętach ich nie wyrzucać.

4. Podział obowiązków

Urządzasz święta, na które zapraszasz krewnych? Podzielcie się zakupami, tak, aby każdy przyniósł na świąteczny stół danie w podobnej cenie.

5. Uwaga na zakupach

W sklepach w okresie świątecznym można znaleźć mnóstwo różnych promocji, które działają na klientów jak magnes. Dlatego tak ważne jest chodzenie na świąteczne zakupy z wcześniej przygotowaną listą. Zakupy warto zrobić wcześniej, dzięki temu można uniknąć niepotrzebnego wydawania pieniędzy na „świąteczne promocje”.

6. Świąteczne pseudopromocje i poświąteczne wyprzedaże

Chcesz kupić sprzęt AGD, RTV i myślisz, że przedświąteczne promocje są najlepszym czasem na to? Czy nowy sprzęt jest Ci naprawdę niezbędny w święta? Po świętach będą poświąteczne wyprzedaże, na których będzie można go kupić jeszcze taniej niż przed świętami.

7. Dobrze przemyśl prezenty świąteczne

Twoja rodzina jest liczna i tym samym musisz kupić mnóstwo prezentów gwiazdkowych? Przemyśl prezenty „składkowe”, po kilkanaście złotych od każdego członka rodziny. Dzięki temu, zamiast mnóstwa drobiazgów można zakupić wspaniałe prezenty bez nadszarpywania budżetu domowego.

8. Zakup prezentu tylko przez internet

Jednym ze sposobów zaoszczędzenia na świętach jest zakup prezentów przez internet. W wielu sklepach internetowych można skorzystać z darmowej wysyłki, co jest niewątpliwym atutem. Prezenty świąteczne warto zamawiać dużo wcześniej, dzięki temu można trafić na ciekawe promocje i okazje cenowe.

9. Pożyczka na święta? Absolutnie nie!

Przed świętami można na każdym kroku spotkać oferty banków, parabanków i innych instytucji finansowych zachęcających do wzięcia pożyczki. Zastanów się, czy warto spłacać przez kolejny rok lub dwa kredyt, tylko po to, aby dać drogie prezenty pod choinkę. Przecież święta trwają tak naprawdę tylko dwa dni, więc nie trzeba aż tak szaleć.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*