Bon turystyczny – kto i jak może z niego skorzystać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Bon turystyczny – kto i jak może z niego skorzystać?
Poradnik

Latem zeszłego roku został wprowadzony bon turystyczny, który miał być wsparciem dla Polskich rodzin i turystyki, która ucierpiała z powodu pandemii COVID- 19. Można go wykorzystać tylko do końca marca 2022 roku. Komu przysługuje bon turystyczny? Jak można z jego skorzystać?

Ważne informacje o bonie turystycznym

Bon turystyczny można zrealizować tylko w Polsce do końca marca 2022 roku. Nie ma możliwości jego wymiany na gotówkę. Z bonu można skorzystać tylko w tych podmiotach, które go akceptują – pełną listę można znaleźć na stronie gov.

Kto może z niego skorzystać?

Według danych z ZUS do maja tego roku bon turystyczny aktywowała tylko ¼ uprawnionych rodziców. Z bonu mogą skorzystać rodzice lub opiekunowie prawni dziecka mającego mniej niż 18 lat, na które pobierane jest 500+ lub inne świadczenie wychowawcze. Jeśli dziecko ma orzeczenie o niepełnosprawności, to wysokość bonu wzrasta o dodatkowe 500 zł. 

Gdy rodzice sprawują naprzemienną opiekę nad dzieckiem, to każdy z nich może otrzymać po 250 zł. Z bonu mogą skorzystać również osoby, których dziecko przyjdzie na świat do 31 grudnia 2021 roku. Bon jest przyznawany niezależnie od wysokości dochodów.

Jak aktywować bon turystyczny?

Wniosek na bon turystyczny trzeba złożyć za pomocą platformy PUE ZUS. Zalogować się można za pomocą profilu zaufanego lub bankowości elektronicznej. Bon zostanie aktywowany po potwierdzeniu danych. Osoba uprawniona do bonu otrzyma unikalny 16 cyfrowy kod, który trzeba podać podczas realizacji świadczenia w podmiocie turystycznym.

Jak można skorzystać z bonu?

Bon turystyczny jest świadczeniem, które ma być zrealizowane na potrzeby dziecka. Dlatego warunkiem skorzystania ze świadczenia jest udział dziecka w wypoczynku. Nawet jeśli udział w wypoczynku jest dla młodocianego bezpłatny. Z bonu można skorzystać jedynie na terenie Polski. Można opłacić nim m.in. pobyt w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, turnusie rehabilitacyjnym. 

Całą listę przedsiębiorców można znaleźć na stronie www.bonturytyczny.gov.pl. Jest ona na bieżąco aktualizowana przez Polską Organizację Turystyczną.

Czy trzeba wykorzystać bon jednorazowo?

Bon turystyczny można dzielić. Nie trzeba wydać całego bonu jednorazowo, można go wydawać w zależności od potrzeb. Jeśli bon nie pokryje w całości wydatku wycieczki, to można również do niego dopłacić.

Przeczytaj też: https://finanseweb.pl/poradnik/jak-odkladac-pieniadze-na-przyszlosc-dziecka/

Zdjęcie główne: Kampus Production/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*