Wydaje się, że polski rynek pracy staje się coraz bardziej otwarty dla obcokrajowców, zarówno w sektorach wymagających specjalistycznej wiedzy od pracowników, np. lekarzy, jak i w sektorach, w których główną siłą napędową są pracownicy fizyczni.
Niezależnie od tego, na jakie stanowisko pracodawca zdecyduje się zatrudnić zagranicznego pracownika, jest zobowiązany zrobić to zgodnie z literą prawa. Jak więc wygląda zatrudnianie cudzoziemców w Polsce?
Głównym aktem prawnym regulującym kwestie zatrudniania cudzoziemców i wykonywania przez nich pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. 5 lipca 2019 r. wprowadzono zmiany, których głównym celem było przeciwdziałanie nadużyciom – głównie nielegalnemu zatrudnianiu pracowników – a także skuteczniejsze zarządzanie migracją gospodarczą i poprawa standardów zatrudniania cudzoziemców.
Poprawka uprościła i nieco zreformowała obowiązujące restrykcyjne przepisy dotyczące zezwoleń na pracę oraz wprowadziła nowy rodzaj zezwolenia na pracę sezonową.
Ustawa o promocji zatrudnienia przewiduje, że cudzoziemcy mogą być zatrudnieni przez osoby fizyczne, prowadzące działalność gospodarczą, przedsiębiorstwa działające w formie spółek, fundacje i stowarzyszenia. Głównym warunkiem, który musi spełniać pracodawca, jest posiadanie siedziby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Dodatkowo w zależności od rodzaju oferowanej pracy, obywatelstwa, statusu potencjalnego pracownika prawo stawia różne inne wymagania.
Wprowadzone zmiany w ustawie znacznie uprościły procedury zatrudniania cudzoziemców. Zasadniczo każdy podmiot działalności gospodarczej może przyjąć do pracy obcokrajowca. Co więcej, obywatele krajów Unii Europejskiej i tych związanych z nią odpowiednimi umowami, są traktowani na równi z obywatelami polskimi, więc nie potrzebują pozwolenia na pracę.
Zasady wydawania zezwoleń na pracę dla cudzoziemców są zawarte w Ustawie o promocji zatrudnienia oraz w Rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca oraz wpisu oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń.
Zgodnie z wyżej wymienionymi aktami prawnymi w zależności od sytuacji i okoliczności cudzoziemiec musi mieć określony typ zezwolenia na pracę, chyba że należy do jednej z kategorii wolnych od tego obowiązku. Stosowne zezwolenie wydają starosta lub wojewoda właściwy dla miejsca zamieszkania pracownika.
Do kategorii cudzoziemców, którzy mogą pracować w Polsce bez zezwolenia na pracę, należą m.in.:
W różnych regionach Polski ta lista może być dłuższa, dlatego warto wcześniej sprawdzić to w odpowiedniej instytucji.
Zdj. główne: Kipras Štreimikis/unsplash.com