Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu domu?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu domu?
Poradnik

Artykuł sponsorowany

Ceny prądu i gazu rosną w Polsce w zawrotnym tempie, przez co ogrzewanie domu staje się bardzo drogie i problematyczne. Węgiel nigdy nie należał do tanich materiałów opałowych, a do tego jest bardzo nieekologiczny. Jak oszczędzać na ogrzewaniu domu, ale nie marznąć w imię zaoszczędzenia kilku groszy? Zobacz, jak przetrwać zimę i nie zbankrutować!

Czy ogrzewanie elektryczne zawsze jest drogie?

Ogrzewanie na prąd zawsze kojarzy się z ogromnymi rachunkami i wiecznym oszczędzaniem. Owszem, ogrzewanie mieszkania w bloku piecem elektrycznym jest bardzo drogie i nie ma zbyt wielu sposobów na to, by obniżyć koszty. Natomiast w domu jednorodzinnym, w którym możesz wprowadzać pewne zmiany, rozwiązaniem problemu wysokich cen prądu jest fotowoltaika. Na stronie https://mlsystem.pl/ możesz dowiedzieć się więcej na temat tej technologii. Co prawda montaż paneli fotowoltaicznych jest niemałą inwestycją, jednak już w przeciągu kilku lat koszt ten całkowicie się zwraca w postaci obniżonych nawet o 90% rachunków za prąd. Jeśli energię elektryczną będziesz czerpać za darmo. bezpośrednio ze słońca, ogrzewanie elektryczne stanie się jednym z najtańszych sposobów na zapewnienie sobie ciepła w domu. 

Piec na ekogroszek – ekonomiczne rozwiązanie na opał węglem

Chociaż węgiel nie należy do najtańszego opału, jest sposób na to, by ograniczyć zużycie tego materiału. Piece na ekogroszek są innowacyjne w sposobie stosowania węgla – w tego rodzaju piecach zamontowany jest automatyczny dozownik, przez co urządzenie samo dobiera najbardziej optymalną porcję opału. Nie dość, że jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ nie wymaga od Ciebie praktycznie żadnej pracy, poza uzupełnianiem zbiornika na ekogroszek, jest też oszczędne. Piec nie przepala większych, niż to konieczne, ilości węgla, jak ma to miejsce w przypadku, kiedy sam dorzucasz opału do pieca “na oko”. Dzięki montażowi pieca na ekogroszek możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych w skali całego sezonu grzewczego. 

Dobra termoizolacja domu 

Kluczem do oszczędności na ogrzewaniu domu jest jego dobra termoizolacja. Jeśli ciepło nie “ucieka” z pomieszczeń, nie trzeba stale ich ogrzewać, a temperatura utrzymuje się długo. Zadbaj o szczelność wszystkich okien oraz drzwi, by zimne powietrze z zewnątrz nie wdzierało się do środka i nie obniżało temperatury. Również termoizolacja elewacyjna, czyli tak zwane “ocieplenie”’ domu sprawia, że budynek działa trochę, jak termos – utrzymuje w miarę stałą temperaturę przez długi czas. Dzięki temu możesz ogrzewać dom krócej i rzadziej, czyli zużywać mniej opału, energii lub gazu. Dobra termoizolacja zapewnia komfort termiczny nie tylko zimą, lecz także latem, kiedy temperatury na zewnątrz stają się nie do zniesienia. Jeśli Twój dom będzie dobrze zabezpieczony, tropikalne upały nie będą Ci straszne, bo w środku nadal panować będzie przyjemna, niska temperatura. 

Kiedy wszystkie ceny szybują w górę, niełatwo jest związać koniec z końcem. Żywność i niezbędne artykuły drożeją, rachunki są coraz wyższe, a wydatków nie brakuje, dlatego warto szukać sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy. Oszczędność na ogrzewaniu domu wcale nie musi oznaczać siedzenia przed telewizorem w zimowym płaszczu przy zimnym kaloryferze. To małe zmiany, nawyki i przede wszystkim rozsądny wybór źródła ciepła decydują o tym, ile wyniesie Cię comiesięczna opłata za ogrzewanie. 

Zdjęcie główne: Vivint Solar/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*