Mieszkanie dla młodych – kto i jak może skorzystać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Mieszkanie dla młodych – kto i jak może skorzystać?
Nieruchomości

Program rządowy „Mieszkanie dla młodych” działał w latach 2014–2018. Choć rząd ostatecznie zamknął go, uznając, że nie wspiera najbiedniejszych, przez 4 lata z MDM skorzystało wielu młodych Polaków. Za jego pomocą kupiono prawie 110 tys. nieruchomości, mieszkań oraz domów. Na czym dokładnie polegał program i jakie warunki trzeba było spełniać, by z niego skorzystać?

Czym był program „Mieszkanie dla młodych”?

Program MDM miał na celu wsparcie młodych ludzi w zakupie pierwszego mieszkania poprzez jednorazowe dofinansowanie wkładu własnego w kredycie. Osoby, które nabyły nieruchomość dzięki programowi, nie mogły sprzedać jej przed upływem 5 lat od zakupu. W innym wypadku musiałyby zwrócić całość dotacji. Formalnie MDM zastąpił działający wcześniej program „Rodzina na swoim”, który realizował takie same cele.

MDM – warunki i wymagania

Program był skierowany w szczególności do młodych małżeństw, ale pary w związkach nieformalnych oraz single również mogli z niego skorzystać. Podstawowe ograniczenie dotyczyło wieku beneficjentów – osoby starające się o dofinansowanie nie mogły mieć więcej niż 36 lat. W tym wypadku wyjątkiem byli rodzice z min. trójką dzieci.

Osoby ubiegające się o udział w programie nie mogły być właścicielami żadnych nieruchomości ani posiadać spółdzielczego własnościowego prawa do innego lokalu. Ponownie nie dotyczyło to rodziców co najmniej trojga dzieci.

W ramach programu można było kupić mieszkanie lub dom zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Wymagania określały jednak konkretnie wielkość powierzchni użytkowej nieruchomości:

  • mieszkanie do 75 m2;
  • dom jednorodzinny 100 m2.

W przypadku rodziców więcej niż trojga dzieci wartości te mogły być większe o 10 m2. Co więcej, cena nieruchomości nie mogła przekraczać limitu wyznaczonego dla danej lokalizacji.

Kredytobiorcy musieli wziąć kredyt na minimum 15 lat i skorzystać z oferty kredytowej tylko wybranych do programu banków.

Kwota dofinansowania w ramach MDM

Wysokość dotacji do kredytu określana była na podstawie wskaźnika przeliczeniowego, który określał koszt m2 powierzchni mieszkalnej właściwy dla konkretnej lokalizacji. Wysokość tego wskaźnika raz na 6 miesięcy wyznaczał wojewoda. Oznacza to, że dla każdej miejscowości, a nawet konkretnej dzielnicy, maksymalna wysokość dotacji mogła być naprawdę różna. Mogło to być nawet do 28 tys. złotych.

MDM w 2021 i Nowy Ład

Program „Mieszkanie dla młodych” skończył się w 2018 roku i obecnie nie ma możliwości skorzystania z podobnej pomocy. Rząd zapowiedział jednak zmiany w tym zakresie w ramach Nowego Ładu. Czego możemy się spodziewać? Po pierwsze zapowiedziano mieszkanie bez wkładu. Ta opcja zakłada, że bank udziela kredytu w pełnej kwocie (czyli bez wkładu własnego), a państwo gwarantuje mu jego spłatę w wysokości do 100 tys. złotych i 40% wartości mieszkania.

Po drugie rząd obiecuje dofinansowanie wkładu własnego. Jest to wariant pomocy dla rodzin wielodzietnych i osób korzystających z mieszkań socjalnych, który zakłada wsparcie finansowe w wysokości do 160 tys. złotych.

Warto też wspomnieć, że niektóre osoby mogą skorzystać z dodatkowego dofinansowania w ramach MDM. Dotyczy to beneficjentów z 2017 roku, którym w międzyczasie urodziło się trzecie lub kolejne dziecko. Takie osoby do 2022 roku, maksymalnie 6 miesięcy od narodzin dziecka, mogą złożyć do banku stosowny wniosek.

Zdj. główne: Maria Ziegler/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*