O jakie dotacje może starać się lokal gastronomiczny?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
O jakie dotacje może starać się lokal gastronomiczny?
Finanse

Artykuł sponsorowany

Rozpoczęcie własnego biznesu jest prostsze, niż Ci się wydaje.  Istnieje wiele sposobów na zdobycie pieniędzy na otwarcie własnej restauracji, dlatego nie musisz porzucać swoich marzeń o własnej małej lub dużej gastronomii – wystarczy, że zainteresujesz się dostępnymi dotacjami i pożyczkami. Doradzamy, z czego możesz skorzystać, biorąc pod uwagę takie aspekty jak Twoje zatrudnienie i wkład własny. 

Dotacja z Urzędu Pracy

Mogą się o nią ubiegać osoby bezrobotne, absolwenci KIS i CIS oraz opiekunowie osób z niepełnosprawnościami. Istnieją jednak dodatkowe warunki, które musisz spełnić, aby móc ubiegać się o dofinansowanie:

  • przez ostatnie dwanaście miesięcy przed dniem złożenia wniosku nie posiadałeś aktywnej działalności,
  • przez ostatnie dwanaście miesięcy nie przerwałeś stażu, szkolenia czy innej formy pomocy zaproponowanej przez urząd pracy,
  • nie otrzymałeś wcześniej dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej,
  • ani nie posiadasz nieuregulowanych zobowiązań cywilnoprawnych.

Wiek wnioskodawcy

Ubiegając się o dofinansowanie z Urzędu Pracy, musisz wziąć pod uwagę także swój wiek, bo od niego zależy, w ramach jakiego programu dostaniesz dotację. Mowa o programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) oraz Regionalnym Programie Operacyjnym (RPO). PO WER skierowany jest do wnioskodawców poniżej 30 roku życia, a RPO dla osób powyżej 30 roku życia.

Potrzebne dokumenty

Co istotne, w momencie składania wniosku powinieneś już dysponować lokalem, w którym chcesz prowadzić działalność, ponieważ do wniosku musisz dołączyć dokument potwierdzający jego posiadanie (jak umowa najmu czy akt notarialny). Jakie dokumenty należy również załączyć? Najczęściej są to:

  • CV, razem ze świadectwami pracy,
  • kopie dyplomów ukończenia szkoły, kursów i szkoleń,
  • oświadczenie potwierdzające wkład własny,
  • ksero prawa jazdy oraz dokument potwierdzający prawo do samochodu,
  • umowy o współpracy lub listy intencyjne.

Nie oznacza to, że urzędnik będzie od Ciebie wymagał każdy z tych dokumentów. Wszystko zależy od Urzędu Pracy, w którym będziesz składać wniosek.

Kwota dotacji

Na jakie dofinansowanie liczyć? W teorii maksymalną kwotą dofinansowania z Urzędu Pracy jest sześciokrotność średniej krajowej, czyli na ten moment około 30 tysięcy złotych. Nie oznacza to, że właśnie taką kwotę otrzymasz po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku. W zależności od Urzędu Pracy maksymalny pułap dotacji może wynosić np. 15, 20 czy 25 tys. zł.

Na co można przeznaczyć dotację z PUP?

Ubiegając się o dofinansowanie z Urzędu Pracy, musisz pamiętać, że pieniądze możesz przeznaczyć na zakup sprzętu gastronomicznego, w takich sklepach jak https://www.unigastro.pl/, towaru, oprogramowania oraz reklamy. Planujesz otworzenie piekarni lub cukierni? W ramach budżetu możesz zakupić także maszyny piekarnicze Bydgoszcz jest siedzibą firmy, która w trakcie swojego wieloletniego doświadczenia na rynku zaopatrzyła wiele początkujących lokali gastronomicznych. Fundusz jest ograniczony, dlatego musisz dobrze się zastanowić i pomyśleć nad sprawdzonymi rozwiązaniami. Istotne jest, żebyś dokładnie zapoznał się z listą sprzętów, które możesz zakupić w ramach dofinansowania z Urzędu Pracy.

Dotacje z Unii Europejskiej

W przeciwieństwie do dotacji z Urzędu Pracy, dotacje z Unii Europejskiej nie są bezzwrotne – od 2015 roku udzielane są w formie pożyczki. Dodatkowym minusem jest długi okres oczekiwania na pieniądze, który może wynieść nawet rok. Maksymalna kwota dotacji z UE to 40 tys. złotych. Proces pozyskania dotacji rozpoczyna się od wyboru odpowiedniego programu. Kiedy masz już przygotowane dokumenty i swój biznesplan, możesz złożyć projekt, a wtedy czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna. W przypadku pozytywnej decyzji następuje podpisanie umowy, a Ty możesz zakupić potrzebny Ci sprzęt. Na koniec musisz pamiętać o rozliczeniu projektu, czyli przedstawienie wszystkich faktur zakupu. Jeśli wciąż masz wątpliwości związane z uzyskaniem dotacji z Unii Europejskiej, zwróć się o pomoc do fachowców w dziedzinie. Profesjonaliści z firm takich jak https://go-big.com.pl/ doradzą Ci, jak poradzić sobie z zawiłościami związanymi z dofinansowaniami z UE.

Fot. Free-Photos/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*