PIT-2 (ulga dla klasy średniej) – terminy zmienione, w planach rozporządzenie

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
PIT-2 (ulga dla klasy średniej) – terminy zmienione, w planach rozporządzenie
Podatki

W środę, 06.01.2022, wiceminister finansów, Jan Sarnowski, zapowiedział wydanie specjalnego rozporządzenia, które uporządkuje trudności interpretacyjne związane z rozliczeniem PIT-2. Problemy powstają na skutek niejasności prawnych dotyczących sposobu i terminów rozliczania kluczowej zmiany wchodzącej w skład Polskiego Ładu – tzw. ulgi dla klasy średniej. 

Terminy składania PIT-2. Ministerstwo: będzie nowe rozporządzenie

Problem z terminem składania PIT-2 wynika z tego, że co do zasady termin złożenia deklaracji przypada na początek powstania stosunku zatrudnienia – przed pierwszą wypłatą. Złożenie oświadczenia PIT-2 daje możliwość pomniejszenia zaliczek na PIT o kwotę wolną. Dla pracownika zatrudnionego na umowę o pracę dotychczas różnica ta wynosiła ok. 43,80 zł / mc. Po wejściu przepisów zw. z Polskim Ładem kwota ta będzie wynosiła ponad 420 zł / mc. Z drugiej strony podkreśla się, że nie ma formalnych przeciwwskazań do złożenia formularza raz jeszcze. Czasem dla pewności zaleca się złożenie oświadczenia odwołania poprzedniego formularza i przesłanie nowego PIT-2. 

Według najnowszych zapowiedzi Jana Sarnowskiego, wiceministra finansów, sprawa ta w najbliższym czasie zostanie jasno uregulowana osobnym rozporządzeniem. Na ten moment nie znamy jeszcze jego treści. 

Środowiska zrzeszające pracodawców i pracowników dostrzegają również, że w całej sytuacji najgorszy ograniczony czas. Brak zaplanowania dłuższego okresu przejściowego w przepisach lub vacatio legis wymusza na pracodawcach i księgowych konieczność szybkiej interpretacji przepisów, które okazały się nie do końca jasne. Nie wiadomo też, jak z natłokiem nowych formularzy poradzą sobie poszczególne urzędy.

Na czym polega rozliczenie PIT-2 – ulga dla klasy średniej?

PIT-2 to formularz przeznaczony dla pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Zawiera wyrażenie woli wyliczenia zaliczek na podatek dochodowy przy uwzględnieniu obowiązującej kwoty wolnej od podatku. Od momentu wejścia w życie tzw. Polskiego Ładu PIT-2 nabrał ogromnego znaczenia. Bez jego złożenia odprowadzane przez pracodawcę zaliczki na podatek dochodowy nie mogą być pomniejszone o kwotę wolną od podatku. To zaś – ze względu na wyższe podatki od 2022 roku, w tym nowy sposób naliczania składki zdrowotnej – realnie uszczuplałoby pensje pracowników. 

Tzw. ulga dla klasy średniej jest narzędziem w zamierzeniu mającym na celu likwidację tego problemu. Przy jej uwzględnieniu osoby, które uzyskują wynagrodzenie na poziomie ok. 6000 – 11000 zł brutto na miesiąc miałyby zachować dotychczasowy poziom opłat fiskalnych. Aby jednak było to możliwe teraz, konieczne jest złożenie formularza PIT-2. 

Zdjęcie główne: https://www.pexels.com/Mikhail

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*