Dla każdego przedsiębiorcy ważne jest, by jego firma generowała nie tylko przychody, ale też koszty z ich uzyskania. Dlaczego? Odpowiednio uzasadnione i udokumentowane wydatki poniesione na różne aspekty działalności bezpośrednio wpływają na wysokość podatku. Najprościej mówiąc, im więcej wydatków, tym mniejszy podatek do opłacenia.
Trzeba jednak zachować umiar i zdrowy rozsądek, decydując, które wydatki odliczyć. Po pierwsze muszą to być produkty i usługi, które mają uzasadnienie w przypadku danej firmy. Po drugie w niektórych sytuacjach mogą to być jedynie przedmioty nieprzekraczające pewnej kwoty. I po trzecie trzeba się upewnić, że konkretny wydatek nie jest wykluczony z odliczenia przez prawo. Podpowiadamy więc, jakie koszty można odliczyć od podatku.
Usługi na rzecz firmy
Przede wszystkim do kosztów uzyskania przychodu można wliczyć usługi księgowe, z których korzysta przedsiębiorca. Jednak na tym ta lista się nie zamyka. Praktycznie dowolna usługa wykonywana na rzecz firmy może zostać odliczona od podatku:
- obsługa prawna w kancelarii;
- serwis i naprawa pojazdów służbowych oraz sprzętu w biurze;
- catering dla pracowników i na imprezy firmowe;
- usługi graficzne;
- postawienie strony internetowej;
- usługi firmy sprzątającej;
- prace remontowe i budowlane;
- wymiana okien i drzwi;
- usługi konsultingowe, marketingowe, SEO i in.
Są to zwykle stałe i nieuniknione wydatki, które i tak poniesiemy. Dlatego warto wykorzystać je i wliczyć do kosztów prowadzenia firmy. W każdej sytuacji trzeba jednak uzasadnić, że dane usługi były niezbędne dla funkcjonowania przedsiębiorstwa.
Rachunki
Kolejny wydatek, którego nie unikniemy, a który można użyć na swoją korzyść, to rachunki firmowe. Mamy tu na myśli cykliczne opłaty miesięczne za prąd, gaz, wodę i media, abonament telefoniczny, wywóz śmieci, a nierzadko także czynsz za lokal, w którym siedzibę ma przedsiębiorstwo – nic nie stoi na przeszkodzie, by odliczyć te koszty od podatku dochodowego.
Transport
Do kosztów firmowych należą także wszelkie wydatki na zakup, utrzymanie i eksploatację samochodu służbowego. Oprócz tego odliczyć możemy dowolny transport z i do miejsca pracy, a także do klientów i na wyjazdy służbowe – autobusy, tramwaje, pociągi, samoloty itp.
Zakupy na firmę
Zakupy firmowe to szczególny rodzaj wydatków, ponieważ w przypadku vatowców mogą obniżyć nie tylko podstawę podatkową, ale również kwotę VAT-u. Konkretny zakup musi być powiązany z naszą działalnością, ale istnieje wiele wyjątków od tej reguły, dlatego warto każdorazowo zapytać o to księgową.
Lista rzeczy i sprzętu, który można kupić na firmę, jest naprawdę długa i również tutaj ogromne znaczenie ma uzasadnienie zakupu. Od podatku można odliczyć:
- meble biurowe;
- sprzęt i akcesoria elektroniczne – komputery, smartfony, drukarki itp.;
- oprogramowanie;
- akcesoria biurowe – długopisy, papier, koperty, segregatory i in.;
- książki i gazety;
- kursy, np. językowe, zawodowe;
- materiały reklamowe;
- prezenty firmowe;
- elementy dekoracyjne.
Aby potwierdzić dowolne wydatki na firmę, trzeba przedłożyć w Urzędzie Skarbowym prawidłowo wystawione faktury, rachunki lub umowy z usługodawcami. Wszystkie koszty, które wykazaliśmy, powinny służyć utrzymaniu działalności, obsłudze lub pozyskaniu klientów i zapewnieniu odpowiednich warunków pracy. Wydatki, bez których może obejść się firma, zostaną odrzucone przez Urząd, a nam przyjdzie dokonać korekty sprawozdania podatkowego i wyrównania należności.
zdj. główne: Olga DeLawrence/unsplash.com
Opublikuj komentarz