Skąd pozyskać fundusze na własną działalność?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Skąd pozyskać fundusze na własną działalność?
BiznesFinanseGospodarkaPoradnik

Masz pomysł na biznes, lecz nie masz środków, aby go założyć? Własny biznes można sfinansować na kilka sposobów. Skąd można pozyskać fundusze?

Bezzwrotna dotacja z Urzędu Pracy

Bezzwrotna dotacja z Urzędu Pracy jest skierowana tylko do osób zarejestrowanych jako bezrobotne. Takie osoby w tym roku będą mogły ubiegać się o 31 191 zł bezzwrotnej dotacji na otwarcie własnej działalności. Aby otrzymać dotację, należy złożyć w Urzędzie Pracy biznesplan, w którym będzie wykazane, na co zostaną przeznaczone środki.

Program „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie”

Program Pierwszy Biznes skierowany jest do osób bezrobotnych oraz studentów i absolwentów szkół średnich. Osoby, które chcą sfinansować swój biznes w ramach tego programu, mogą otrzymać około 100 tys. zł bardzo atrakcyjnie oprocentowanej pożyczki, z maksymalnym okresem spłaty 7 lat. Górny limit pożyczki to pięciokrotność średniego wynagrodzenia.

Program „Rozwój startupów w Polsce Wschodniej”

Osoby zamieszkałe w Polsce Wschodniej, które mają pomysł na biznes w branży IT, mogą skorzystać w programu „Rozwój start-upów w Polsce Wschodniej”, który jest kontynuacją programu platform startowych. Program jest prowadzony jako konkurs, w którym firmy mogą otrzymać nawet 1 mln wsparcia. Muszą mieć wkład własny wynoszący min. 15% kosztów kwalifikowalnych przedsięwzięcia.

Program ten jest przeznaczony tylko dla tych autorów projektów, którzy przeszli etap Platform Startowych, czyli od pomysłu do założenia pod okiem doświadczonych praktyków.

Fundusz Venture Capital

Fundusz Venture Capital jest sposobem na finansowanie start-upów. Fundusze wyszukują dobrze rokujące firmy, które przy sprzedaży udziałów mogą przynieść bardzo wysokie zyski. VC inwestuje w młody biznes określoną kwotę w zamian za określoną liczbę udziałów. Fundusze oprócz pieniędzy zapewniają młodym przedsiębiorcom dostęp do wiedzy know-how, dzieląc się swoim biznesowym doświadczeniem.

„Grant na start” w województwie łódzkim

W ramach „Działania VIII.3 Wsparcie Przedsiębiorczości, Poddziałanie VIII.3.1 Wsparcie przedsiębiorczości w formach bezzwrotnych” młody przedsiębiorca może otrzymać wsparcie z samorządu terytorialnego. Maksymalna wysokość jednorazowej dotacji wynosi 23 tys. zł oraz comiesięczne wsparcie w kwocie 1600 zł przez cały rok.

„Młodzi na start” program województwa łódzkiego

Program „Młodzi na start” jest skierowany do młodych osób, które z powodu pandemii straciły pracę. Program prowadzony jest przez Łódzką Agencję Rozwoju Regionalnego. W ramach tego programu można otrzymać 23 tys. zł bezzwrotnej dotacji na otwarcie biznesu oraz comiesięczne wsparcie w kwocie 2600 zł przez pół roku.

Program akceleracyjny IDEA Global

Program akceleracyjny IDEA Global skierowany jest do start-upów w branży: Fintech, Industrial Internet of Things (IIoT), Biotechnologi farmaceutycznej (kryterium nieobligatoryjne). Program zakłada m.in. dofinansowanie przedsiębiorstwa do 200 tys. zł i mentoring ekspertów z tych branż.

Kredyt z gwarancją

Kredyt z gwarancją jest produktem finansowym dedykowanym dla firm, które nie mają historii kredytowej lub nie posiadają odpowiedniego zabezpieczenia. Kredyt z gwarancją BGK jest realizowany w ramach rządowego programu „Wspieranie przedsiębiorczości z wykorzystaniem poręczeń i gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego”. Aby skorzystać z tej formy finansowania, należy zgłosić się do banku współpracującego z BGK.

Fot. Kevin Schneider/pixabay.com

Dzięki skorzystaniu z programu można uzyskać korzystniejsze warunki kredytowania np. dłuższy okres, niższą marżę. Warto wiedzieć, że w związku z pandemia zostało zwiększone maksymalne zabezpieczenie kredytu do 80%, do kwoty 3,5 mln zł. Zmianie uległ również okres zabezpieczenia kredytu obrotowego – z 27 do 39 miesięcy.

Platformy crowdfundingowe

Nowością jako formą finansowania firm są platformy crowdfundingowe, czyli internetowe platformy do zbierania środków na założenie własnego biznesu. Jeśli masz pomysł na biznes, to opisz go, dodaj odpowiednie zdjęcia i grafiki. Następnie zgłoś się do jednej z platform. 

Im lepszy będzie Twój produkt, tym większe szanse, że internauci sfinansują projekt. Największą platformą crowdfundingową na świecie jest Kickstarter. W Polsce prym wiodą takie platformy jak: Zrzutka.pl, PolakPotrafi.pl.

Poproś o wsparcie Anioła Biznesu

Anioły Biznesu to przedsiębiorcy, którzy nadwyżki swoich środków przeznaczają w inwestowanie w młode dobrze rokujące firmy. Takie osoby inwestują w ciekawe projekty, które przyniosą im dużą stopę zwrotu z inwestycji. Taki przedsiębiorca staje się dyskretnym współwłaścicielem firmy w zamian za wniesiony kapitał. W Polsce istnieje kilka sieci gromadzących Anioły Biznesu:

  • Amber Invest,
  • Lewiatan Business Angels,
  • Polban,
  • Wschodnia Sieć Aniołów Biznesu,
  • Ponadregionalna Sieć Aniołów Biznesu.

Fot. główna: Nattanan Kanchanaprat/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*