Wymogi, które musi spełniać gabinet kosmetyczny

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Wymogi, które musi spełniać gabinet kosmetyczny
Biznes

Artykuł sponsorowany

W gabinecie kosmetycznym szczególną uwagę trzeba zwracać na kilka aspektów. Niektóre z nich świadczą o jakości usługi, inne wymagane są prawnie, pod rygorem kary lub zamknięcia zakładu. Jakie kryteria, jako właścicielka gabinetu kosmetycznego musisz spełniać, a na czym skupiać się, jako klientka takiego miejsca? O tym ten artykuł.  

Czystość przede wszystkim

Nieważne czy w gabinecie wykonywane są zabiegi inwazyjne, czy też nie. Nie ma też znaczenia, jakie narzędzia stosowane są na klientkach. Gabinet kosmetyczny zawsze musi być idealnie czysty. Niedopuszczalne jest pozostawianie na przykład pyłu po piłowaniu paznokci na blacie – taki stół powinien być od razu przetarty i zdezynfekowany. Podłoga powinna być czysta i umyta, a nigdy zakurzona i pokryta resztkami kosmetyków i naskórkiem klientek. Narzędzia, którymi posługują się pracownice takiego gabinetu powinny być przy klientce wyjmowane z jałowych pakietów, świadczących o tym, że cążki do paznokci, nożyczki czy rydełko do skórek zostały wysterylizowane w specjalnej maszynie. 

Higiena pracy

Podczas wykonywania inwazyjnych zabiegów, takich jak wycinanie skórek przy paznokciach, oczyszczanie twarzy lub złuszczanie skóry, kosmetyczka zawsze powinna mieć na dłoniach rękawiczki winylowe. Można kupić je na przykład w internetowy sklepie https://emedical24.pl/rekawice-nitrylowe. Rękawiczki wykonane z lateksu nie nadają się do pracy z wieloma klientkami, ponieważ lateks jest substancją uczulającą. Może wywołać reakcję alergiczną nie tylko u kosmetyczki, lecz także u klientki. Warto, żeby pracowniczki gabinetu kosmetycznego, podczas wykonywania manicure nosiły ochronne maseczki. Dzięki temu pył z piłowania żelu lub akrylu nie będzie dostawał się do dróg oddechowych. O ile dla klientki raz na kilka tygodni taka sytuacja nie jest niebezpieczna, manicurzystki, piłujące paznokcie kilka, a nawet kilkanaście razy dziennie, narażone są na choroby z tym związane. 

Kwalifikacje pracowników

Jeśli pracownice zakładu kosmetycznego nie będą przeszkolone, wpłynie to nie tylko na jakość usługi, lecz także na bezpieczeństwo klientek. Zabiegi w salonie kosmetycznym, nawet te na pozór proste i nieinwazyjne, wymagają odpowiedniej wiedzy oraz umiejętności. Wszystkie osoby zatrudnione w gabinecie kosmetycznym, powinny przejść co najmniej szkolenie zakończone certyfikatem, który upoważnia je do wykonywania zawodu kosmetyczki. Sama praktyka nie wystarczy i to, że młoda dziewczyna będzie potrafiła wymalować na paznokciach małe dzieła sztuki, nie oznacza, że będzie wiedziała jak w bezpieczny i bezbolesny sposób wyciąć skórki. 

Wyposażenie gabinetu

Ważną kwestią jest także wyposażenie w gabinecie kosmetycznym. Wpływa ono zarówno na jakość i bezpieczeństwo usług, jak i na ich zakres. Odpowiedni sprzęt w salonie pozwala na wykonywanie bardziej skomplikowanych zabiegów. Tak zwana kozetka, czy też fotel kosmetyczny oraz dobre oświetlenie to absolutna podstawa do wszystkich zabiegów. Lampa ledowa do manicure, urządzenie do mikrodermabrazji, parownica czy masażer do twarzy powinny znaleźć się w każdym salonie kosmetycznym. Ważne też, by kosmetyki w nim stosowane były profesjonalne i wyższej jakości niż te, dostępne w drogeriach. 

Każda klientka od salonu kosmetycznego oczekuje czegoś innego. Wszystkie jednak wymagają czystości, higieny i profesjonalizmu. Zwłaszcza w dobie pandemii konieczna jest dezynfekcja oraz utrzymanie porządku. 

Zdjęcie głównie: Maria Gloss/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*