PKB w USA pozytywnie zaskakuje. Nie jest tak źle, jak sądzono

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
PKB w USA pozytywnie zaskakuje. Nie jest tak źle, jak sądzono
Gospodarka

Kondycja gospodarki Stanów Zjednoczonych jest lepsza, niż spodziewali się analitycy. Odczyt PKB za grudzień 2022 r. pokazuje nie tylko wyższy wynik produkcji, ale także słabszą presję inflacyjną. Sytuacja wciąż jest jednak znacznie gorsza od poprzednich lat. 

Znamy wysokość PKB w USA za 2022 r.

Opublikowany pod koniec stycznia przez Biura Analiz Ekonomicznych USA wynik PKB za IV kw. 2022 roku, wyrównany sezonowo, przyczynił się do przynajmniej chwilowych, “zielonych” nastrojów na Wall Street. Annualizowany wzrost PKB o 2,9% jest wynikiem lepszym od prognoz ekspertów. Na wzrost PKB najbardziej wpłynęła dodatnia zmiana zapasów, ale pozytywnie zaskoczył także poziom konsumpcji, który w większości państw europejskich jest obecnie najbardziej problematycznym wskaźnikiem. Konsumpcja prywatna wyniosła 1,42%, eksport netto 0,56%. Negatywnie na wynik PKB wpłynęło saldo inwestycji.

Ostatni odczyt sprawia, że w całym 2022 roku PKB Stanów Zjednoczonych wyniosło 2,1%. To najgorszy wynik ostatnich lat. Co istotne, jest on także niższy względem roku 2020, kiedy świat „zatrzymał się” ze względu na pandemię SARS-COV-2. PKB USA wyniosło wówczas +2,8%. W rezultacie pocovidowego odreagowania gospodarka najpotężniejszego państwa na świecie w 2021 roku powiększyła się o 5,9%.

Zdj. główne: Jungwoo Hong/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*